Ατμολέβητας DKVR-20-13: περιγραφή, προδιαγραφές, οδηγίες λειτουργίας και επισκευής
Anonymous
Κύριοι δείκτες της μονάδας
Αξίζει να ξεκινήσετε με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του DKVR-20-13. Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, αυτός ο τύπος μονάδας αναφέρεται σε λέβητες ατμού. Η χωρητικότητα ατμού του είναι 20 t/h. Όσον αφορά το είδος του καυσίμου που χρησιμοποιείται για την εργασία, είναι αέριο ή υγρό καύσιμο. Η περίσσεια ή η πίεση λειτουργίας του ψυκτικού στην έξοδο του λέβητα είναι 1,3 MPa. Η θερμοκρασία του ατμού εξόδου θεωρείται ένας από τους κύριους δείκτες. Μπορεί να είναι ίσος με 194 βαθμούς Κελσίου στην περίπτωση κορεσμένου ατμού ή 250 βαθμούς στην περίπτωση υπερθερμασμένου ατμού. Ένα σημαντικό συστατικό είναι η θερμοκρασία του νερού τροφοδοσίας - 100 μοίρες. Απόδοση, σύμφωνα με υπολογισμούς,είναι 92%. Η κατανάλωση καυσίμου που χρησιμοποιείται προσδιορίζεται σε kg/h και είναι 1470. Ο λέβητας ανήκει σε εγκαταστάσεις μεγάλου μεγέθους και η μάζα του είναι 44634 kg.
λέβητας ατμού κάθετου σωλήνα νερού
Περιγραφή της μονάδας
λέβητας ατμού με δύο τύμπανα
λέβητας ατμού με δύο τύμπανα
Τύμπανο λέβητα
άποψη του λέβητα χωρίς το κάτω τύμπανο
Διακριτικά χαρακτηριστικά
  1. Το επάνω τύμπανο της μονάδας 20-13 είναι πιο κοντό, λόγω του οποίου δεν πέφτει στον κλίβανο του λέβητα. Ταυτόχρονα, τόσο το πάνω όσο και το κάτω τύμπανο είναι ίσα σε μήκος - 4500 mm. Αξίζει επίσης να προστεθεί ότι η παρουσία ενός κοντύτερου άνω τυμπάνου οδήγησε στην απουσία της ανάγκης για εκτοξευόμενο σκυρόδεμα και επίσης αύξησε την αξιοπιστία του εξοπλισμού στο σύνολό του.
σχέδιο αυτοματισμού λέβητα
σχέδιο αυτοματισμού λέβητα
Και στο τέλος, μπορούμε να προσθέσουμε ότι η δέσμη μεταφοράς δεν έχει χωρίσματα στο σχεδιασμό της.
Συνήθη συγκεντρωτικά προβλήματα
λέβητας ατμού DKVR-20-13
λέβητας ατμού DKVR-20-13
Τούβλο. Χαρακτηριστικά
Κατά την εγκατάσταση του λέβητα DKVR-20-13, η πλινθοδομή είναι υποχρεωτικό μέρος. Ταυτόχρονα, το πάχος των τοίχων για αυτό θα πρέπει να είναι 510 mm - αυτό είναι το πάχος δύο τούβλων. Όλοι οι τοίχοι πρέπει να έχουν αυτό το πάχος εκτός από το πίσω μέρος. Εδώ, επιτρέπεται η μείωση σε πάχος 1,5 τούβλων ή 380 mm. Επιπλέον, ο πίσω τοίχος συνήθως καλύπτεται εξωτερικά με ένα στρώμα σοβά πάχους 20 mm. Αυτό γίνεται για να μειωθεί ο αριθμός των βεντούζες.
Τέτοιες πλινθοδομές θεωρούνται βαριές και επομένως είναι κατασκευασμένες από κόκκινο τούβλο. Εδώ χρησιμοποιούνται και πυρότουβλα, με τα οποία απλώνουν τους τοίχους που βλέπουν στον κλίβανο. Το πάχος τους πρέπει να είναι 125 mm.
Τα τοιχώματα του μετακαυστήρα πρέπει να έχουν πάχος 250 mm. Είναι απαραίτητο να γίνει ένα χώρισμα μεταξύ των σωλήνων δοκού. Και τα δύο αυτάτα δομικά στοιχεία της επένδυσης πρέπει να είναι κατασκευασμένα από πυρόπλινθους.